Мaрияна Димитрова, ГПЧЕ "Н.Й.Вапцаров", гр.Шумен,



четвъртък, 1 септември 2011 г.

Българите и българското участие в ЦЕРН

България става 20-тата официална страна член на CERN след като ратифицира Конвенцията за членство в CERN и предава договора на UNESCO на 11 юни 1999г. На 113 сесия на Съвета за управление на CERN (CERN Council) – българското знаме е издигнато до знамената на останалите 19 страни членки.
В момента 81 български учени, инженери и техници са включени в различни експерименти, 50 от тях са представители на български институти и университети.
       Българите работещи в CERN – физици, инженери, софтуерни специалисти и работещи по безопасността. Дългогодишно сътрудничество започнало през 70 и 80 години на XX в.
ØВ областта на Физика, сътрудничество започва през 1975г. - NA4 и 80те - L3 : със съдействието на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Българска академия на науките и Факултета по физика, Софийски Университет Св.Климент Охридски.
ØВ областта на инженерните проблеми, сътрудничество започнва през 1987г – L3: със съдействието на Институт по системно инженерство и роботика, Българска Академия на Науките.
ØУчастие в NA48 и детекторите DELPHI и L3, който са били детектори в LEP ускорителя. През 2000г.  LEP спира, целото обурудване е извадено от ускорителя и на негово място се изгражда настоящият  LHC.
           
      Днес българските учени, инженери и техници са включени в различни експерименти в ЦЕРН. Те са:
ØCMS детектора, участват: Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Факултет по физика, Софийски Университет Св.Климент Охридски и Централна Лаборатория по Мехатроника и Проборостроене
ØLHC Computing Grid, и EGEE, и SEEGRID, участват: Института за Ядрени Изследвания и Ядрена Енергетика  към БАН, на Софийски университет и Института по системно инженерство и роботика към БАН.
ØPS accelerator, HARP (PS214) /експеримент за производство на адронни частици/, участват: Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Факултета по физика, Софийски Университет Св.Климент Охридски.
ØREX-ISOLDE и IS435 - Radioactive beam Experiment at ISOLDE / радиоактивни лъчи, които се подават от ISOLDE ускорителя, участват:  Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Факултета по физика, Софийски Университет Св.Климент Охридски.
ØNA49 - Large Acceptance Hadrons Detector for an Investigation of Pb-induced Reactions at the CERN SPS accelerator/ широкоспектърен детектор, който изследва взаимодействиета между оловни йони и се намира на SPS ускорителя/ : Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Факултета по физика, Софийски Университет Св.Климент Охридски
ØCHORUS - CERN Hybrid Oscillation Research apparatus /анализ на взаимодийствието на лъч от мюон - неутрино частици произведен от SPS ускорителя, участват: Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Факултета по физика, Софийски Университет Св.Климент Охридски.
ØAMS - the Alpha Magnetic Spectrometer Experiment /експеримент за откриване на тъмна материя и антиматерия в Космоса, ще се монтира на Международна Космическа Станция (International Space Station -ISS), участва: Централна Лаборатория по Мехатроника и Проборостроене.